产品货号:
Z25897
中文名称:
RRP7A抗体
英文名称:
Anti-RRP7A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-RRP7A Antibody |
| 指标别名 | RRP7A;CGI-96;Ribosomal RNA-processing protein 7 homolog A;Gastric cancer antigen Zg14 |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,monkey |
| 应用范围 | WB,IHC,ICC/IF,FCM(Intracellular),Direct ELISA |
| 基因名称 | RRP7A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human RRP7A recombinant protein (Position:M1-D181). |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Ribosomal RNA-processing protein 7 homolog A is a protein that in humans is encoded by the RRP7A gene.Enables RNA binding activity.Predicted to be involved in rRNA processing and ribosomal small subunit assembly.Predicted to act upstream of or within blastocyst formation.Predicted to be located in nucleoplasm.Predicted to be part of CURI complex and UTP-C complex.Implicated in primary autosomal recessive microcephaly. |
| Uniprot ID | Q9Y3A4 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for ICC. |
| 基因名全称 | ribosomal RNA processing 7 homolog A |
| 蛋白名全称 | Ribosomal RNA-processing protein 7 homolog A |
| 推荐稀释比 | Western blot (WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry in paraffin section (IHC) 1:50~400 Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF) 1:50~400 Flow Cytometry(Intracellular) 1~3μg/1×106 cells Direct ELISA 1:100~1000 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
| Gene ID | 27341 |
相关搜索:RRP7A抗体,RRP7A多抗,Anti-RRP7A Antibody
